Primjena AI tehnologije u području okoliša
28. listopada 2024.
Na ovogodišnjoj AI2Future konferenciji „AI Beyond Hype“, posjetitelji su od Veronike Ozretić Vidak, softver inženjerke u Ericssonu Nikoli Tesli, mogli saznati kako se AI tehnologija može primijeniti u području zaštite okoliša.
Konferencija AI2Future održava se već osam godina, a prema riječima organizatora, tvrtke Eventa01, ovogodišnja konferencija s gotovo 400 sudionika bila je najposjećenija do sada. Posjetitelji su imali priliku pratiti stručna predavanja iz tri različite tematske kategorije: Engineering, Business i Research te sudjelovati u demo prezentacijama vodećih stručnjaka iz industrije.
Veronika Ozretić Vidak, foto iz arhive organizatora
Dvodnevnoj konferenciji prethodio je Meetup koji je organizirala udruga CroAI na kojem je naglasak bio na kibernetičkoj sigurnosti kao ključnom pitanju u kontekstu sve veće integracije umjetne inteligencije u različite aspekte poslovanja i svakodnevnog života. U okviru konferencije održana je i Panel diskusija “Hype vs Reality” na kojoj su vodeći stručnjaci raspravljali o stvarnim izazovima i prilikama koje umjetna inteligencija donosi organizacijama.
Ericsson Nikola Tesla ima višegodišnje iskustvo korištenja umjetne inteligencije (AI) u implementaciji naprednih analitičkih, prediktivnih i optimizacijskih rješenja kako u segmentu telekom portfelja tako i sve značajnije u domeni digitalnog društva kroz naše aktivnosti u područjima zdravstva, transporta, okoliša i održivosti kao i segmentu e-Poslovanja. Unazad 10-ak godina, u suradnji s globalnom korporacijom Ericsson, naša domenska AI rješenja imala su priliku dobiti potvrdu i kod kupaca na globalnoj razini, i tako pozicionirati našu kompaniju kao aktivnog kontributora u području AI. Ovom prilikom odlučili smo predstaviti široj publici mogućnosti upotrebe AI tehnologije u području brige o okolišu.
U okviru Engineering track-a konferencije, Veronika Ozretić Vidak, predstavila je projekt Remote Sensing za praćenje parametara kvalitete vode na kojem radi tim Ericssona Nikole Tesle za e-okoliš. Prezentacija je obuhvatila uvod u satelite te parametre od interesa, koncept atmosferske korekcije te koji je par, satelitska misija – atmosferska korekcija, odabran za ostvarenje ciljeva projekta. Zainteresirani sudionici su mogli proći kroz glavne korake i alate kako bi se za odabranu regiju i datum, preko satelitskih slika i primjenom atmosferske korekcije došlo do konkretnih procjena, kao što je na primjer, koncentracija klorofila A, koji je jedan od parametara u praćenju kvalitete vode.