ENT AI Hackathon: Gdje ideje postaju inovacije

21. ožujka 2025.

U sjedištu Ericssona Nikole Tesle u Zagrebu održana je završna svečanost ENT AI Hackathona, natjecanja koje je okupilo više od 150 sudionika u 40 timova na tri lokacije. Dvodnevni hackathon pružio je priliku za istraživanje, učenje i razvoj naprednih ICT rješenja temeljenih na umjetnoj inteligenciji (AI).

ENT AI Hackathon više je od samog natjecanja – bila je to prilika za suradnju, razmjenu znanja i testiranje mogućnosti AI tehnologije u stvarnim poslovnim scenarijima. Ponosni smo što smo okupili velik broj talentiranih stručnjaka i omogućili im da razvijaju kreativna rješenja“, izjavio je Hrvoje Kolarić, voditelj strateškog AI programa u kompaniji.


Tijekom natjecanja, timovi su intenzivno razvijali i implementirali ideje primjenjive u poslovanju koristeći mogućnosti generativne umjetne inteligencije. Uz fokus na inovacije, poseban naglasak stavljen je na edukaciju i suradnju, a sudionici su imali priliku sudjelovati i na praktičnoj radionici posvećenoj korištenju AI alata.


Predstavljena su brojna inovativna rješenja, uključujući AI asistente koji analiziraju internu bazu znanja iz nestrukturiranih dokumenata te AI agente koji pomažu u upravljanju rizicima prilikom nadogradnje softvera i integracije softverskih komponenti trećih strana (3PP).

Završnici natjecanja prethodila je selekcija pet najboljih projekata, koju su proveli iskusni stručnjaci iz različitih organizacijskih jedinica u kompaniji. Tehnički žiri u sastavu Andrea Budin, Nataša Matošević, Katarina Bošnjak, Dario Primorac, Mladen Vasarević, Igor Cipar, Ivan Lujo, Damir Mužić i Hrvoje Kolarić odabrao je najistaknutije projekte, vodeći se inovativnošću, kvalitetom i primjenjivošću projekata.

Pobjednike natjecanja odabrao je stručni žiri u sastavu: Tihomir Fabeta, direktor jedinice Digitalno društvo, Hrvoje Benčić, direktor Rješenja i usluga za kupce, Damir Bušić, direktor Financija, nabave i upravljanja komercijalnim ponudama, Andrej Gregurić, direktor Istraživanja, i Zoran Kokolj, rukovoditelj u R&D-u. Pri ocjenjivanju su se vodili kriterijima jasnoće prezentacije, poslovne vrijednosti rješenja i vremenskog okvira prezentacije.

Titulu pobjednika ENT AI Hackathona osvojio je tim čije je rješenje primijenjeno u razvoju softvera, čime su zaslužili glavnu novčanu nagradu. Pobjednički tim činili su Adrian Lokner Lađević, Marko Miškić, Ana Mijoč i Mislav Hager iz organizacijske jedince Istraživanje i razvoj (R&D).


Velika nam je čast što je upravo naše rješenje prepoznato kao najbolje na ENT AI Hackathonu! Posebno zahvaljujemo Organizacijskom odboru na izvrsnoj podršci i besprijekornoj organizaciji te čestitamo svim ostalim timovima na njihovim kreativnim idejama i uloženom trudu. Hackathoni su sjajna prilika za stjecanje novih znanja, razvoj timskog rada i prezentaciju inovativnih rješenja, i nadamo se da će ih u budućnosti biti još više“, poručili su pobjednici.


Dodali su i kako iza ovog uspjeha stoji podrška njihovih kolega unutar kompanije: „Veliko hvala svim članovima našeg internog tima koji su preuzeli naše svakodnevne zadatke, omogućivši nam da se u potpunosti posvetimo razvoju rješenja. Bez njih, ovaj uspjeh ne bi bio moguć.


Drugo mjesto osvojio je tim koji je razvio rješenje s primjenom u optimizaciji poslovnih procesa, a činili su ga Ivan Puljiz, Petar Afrić, Antonija Žukina i Darko Margetić iz organizacijske jedinice Digitalno društvo.


Treće mjesto pripalo je timu koji je osmislio AI asistenta za kompanijske informacije, a njegovi članovi bili su Bernardo Kolauti, Dorian Ljubenko, Domagoj Gabrić i Krešimir Cindrić iz R&D-a.


AI nije čarobni štapić, već alat za stvarne promjene
Ključna poruka ovog hackathona jest da AI nije čarobni štapić, već alat koji nadilazi same podatke i algoritme. Riječ je o transformaciji načina na koji radimo i živimo, o rješavanju stvarnih problema i stvaranju pozitivnih promjena u društvu. Ovaj hackathon predstavlja mali dio te šire vizije i vjerujem da je ovo tek početak. Ideje koje su ovdje nastale trebaju nastaviti živjeti i rasti u našoj kompaniji“, istaknuo je Ivan Lupić, rukovoditelj razvoja poslovanja u novim područjima.


Kako bi se osigurao dugoročan utjecaj ovih inovacija, ključno je prepoznati ideje koje doprinose operativnoj izvrsnosti te uštedama i to unutar kompanijskog Programa za upravljanje promjenama i digitalnu transformaciju te ih pravilno valorizirati. Vjerujemo da ćemo na taj način ne samo unaprijediti interne procese, već i povećati zadovoljstvo naših kupaca.
Ovaj hackathon samo je potvrda da su ideje i rad naših kolegica i kolega dokaz da umjetna inteligencija može donijeti konkretne i korisne promjene u poslovanju. Veselimo se nekom novom budućem hackathonu u Ericssonu Nikoli Tesli.