Centralni zdravstveni informacijski sustav Republike Hrvatske (CEZIH)
Pametna rješenja za bržu razmjenu zdravstvenih informacija
Znanstveno istraživačkim projektom 2002. godine počeo je razvoj Centralnog zdravstvenog informacijskog sustava Republike Hrvatske, tj. CEZIH-a. Već sljedeće godine potpisan je prvi ugovor s Vladom Republike Hrvatske o isporuci sustava, a nakon toga potpisani su i ugovori o održavanju i kontinuiranoj nadogradnji sustava. Od 20. veljače 2007. sustav CEZIH je u produkcijskom radu i spaja pružatelje zdravstvene zaštite u Republici Hrvatskoj. Prema Zakonu o podacima i informacijama u zdravstvu iz 2019. sva razmjena zdravstvenih informacija mora se odvijati putem CEZIH-a.
Tijekom godina CEZIH je digitalizirao i transformirao brojne procese u zdravstvu i učinio zdravstveni sustav pristupačniji pacijentima. Veliki dio usluga sustava su zapravo integracijska sučelja koja omogućuju komunikaciju drugih sustava i njihovih korisnika te iz ovog kuta gledanja CEZIH predstavlja nacionalnu integracijsku platformu za sve ostale informacijske sustave i aplikacije u RH. Sastavni dio CEZIH-a je i nekoliko aplikacija koje su na raspolaganju krajnjim korisnicima od kojih ističemo dvije:
- Aplikacija Elektronički zdravstveni zapis/eKarton (Electronic Helathcare Record, EHR) – namijenjena ovlaštenim zdravstvenim djelatnicima koja na jednom mjestu omogućuje pregled medicinskih podataka pacijenta nastalih u različitim dijelovima zdravstvenog sustava
- Portal zdravlja koji građanima omogućuje pristup vlastitim medicinskim podacima te im omogućuje brojne usluge poput slanja zahtjeva za produljenjem kronične terapije, razmjene poruka s izabranim liječnicima, upravljanja narudžbama, itd. Građani mogu koristiti usluge portala za sebe te za maloljetne osobe u njihovoj skrbi.
Svakodnevno CEZIH koriste gotovo svi zdravstveni djelatnici u Republici Hrvatskoj.
Web inačicu Portala zdravlja koristi preko 800.0001 osoba i jedna je od naviše korištenih usluga na vladinom portalu eGrađani (e-Građani – statistika – Skupovi podаtаkа – CKAN (gov.hr)).
1Podatak od 11.mj. 2023. e-Građani – statistika – Skupovi podаtаkа – CKAN (gov.hr)
Pregled najvažnijih funkcionalnosti usluga i aplikacija Centralnog zdravstvenog informacijskog sustava Republike Hrvatske
- Digitalizirana razmjena strukturiranih podataka (upućivanje, rezervacija i slanje nalaza).
- U produkciji od 2011. godine. Papirnata crvena uputnica je ukinuta 2020. godine, godišnje se propiše više od 15 milijuna eUputnica.
- Nalazi se prosljeđuju u liječničku aplikaciju propisivača uputnice i dostupni su osobama putem Portala zdravlja.
- Nalazi su dostupni i u eKarton aplikaciji.
- Pacijenti mogu vidjeti svoj medicinski karton i upravljati pravima pristupa liječnika svojim podacima te dopustiti ili zabraniti prekograničnu razmjenu medicinskih podataka (recepti i medicinski sažetak).
- Više od 800.000 korisnika
eGrađani statistika - Svakodnevno uslugu koristi više od 20.000 osoba.
- Od 2020 dostupna i mobilna aplikacija.
- Dohvat podataka o pacijentu, provjera statusa osiguranja te određenih prava temeljem osiguranja u datom momentu (npr. pravo na pomagalo)
- Više od 1,5 milijuna provjera dnevno.
- Digitaliziran proces propisivanja, odobravanja (automatski ili od strane povjerenstva), rezerviranja te registracije izdavanja pomagala. Elektroničko propisivanje više od 1 milijun pomagala godišnje znači da osobe više ne moraju čekati u redovima za ovjeru potvrda.
- Svakom liječniku dostupni su medicinski kartoni *svih pacijenata u RH. Sadrži podatke o dijagnozama, posjetima izabranim liječnicima, laboratorijske pretrage, recepte, uputnice i nalaze iz poliklinika i bolnica, otpusna pisma, alergije, specijalne napomene, itd.
- Od 2022. godine dostupna i mobilna aplikacija
*U obuhvatu podataka poslanih u CEZIH iz svih ustanova od 1.1.2016. godine i ako pacijent nije izričito zabranio pristup svojim podacima.
- Digitalizirana razmjena strukturiranih podataka (slanje uputnice, slanje podataka o uzorku – ukoliko se uzorak uzima odmah u liječničkoj ordinaciji, te slanje nalaza)
- 15.000 osoba svaki dan više ne treba preuzimati nalaz iz laboratorija kako bi ga odnijeli svom izabranom liječniku. Nalaz je vidljiv liječniku u lokalnoj liječničkoj aplikaciji a osobi u Portalu zdravlja.
- Mehanizam u produkciji od 2011. godine kada su ukinuti papirnati obrasci
- Digitalizirana razmjena strukturiranih podataka (slanje recepta, rezerviranje recepta i slanje podataka o preuzetom lijeku u ljekarni),
- Pacijenti podignu više od 61 milijun lijekova u jednoj godini.
- eRecept je u produkciji od 2011. godine kad je ukinuto propisivanje na papirnatom obrascu.
Ustanova
Zaposlenika
Sustava
Osoba (pacijenata)
Svaki izvještaj o provedenoj fizikalnoj terapiji u kući dostupan je liječniku koji je terapiju propisao.
Registriranje izabranih medicinskih podataka u strukturiranim formatu. Na ovim izvještajima koji su u produkciji od 2007. godine počiva struktura eKartona. Dnevno se u CEZIH zaprimi više od 300 tisuća izvještaja.
Plaćanje liječnicima u primarnoj zdravstvenoj zaštiti se oslanja na ove izvještaje.
Storniranje koje omogućava ispravak pogrešaka i vraćanje korak unatrag u digitaliziranim procesima ugrađeno je u sve usluge.
Helpdesk aplikacije, koje koristi operator sustava, omogućuju nadzor pojedinih digitalnih procesa i pružanje prve linije podrške krajnjim korisnicima.
Svaki izvještaj o provedenoj zdravstvenoj njezi u kući dostupan je liječniku koji je njegu propisao.
Autentikacija
Autorizacija
Revizijski zapis
VPN
Digitalni potpis
PKI infrastruktura
Od 2014. u okviru epSOS projekta u Republika Hrvatska razmjenjuje eRecepte i zdravstvene sažetke o pacijentu s drugim državama EU.
European Health Data Space
ICD10
ATC
DRG
Nacionalni program za probir i rano otkrivanje raka pluća
Nacionalni program ranog otkrivanja raka vrata maternice
Nacionalni program ranog otkrivanja raka dojke
Nacionalni program ranog otkrivanja raka debelog crijeva
HL7 v2
HL7 v3
HL7 CDA
HL7 FHIR
IHE
- Prijava maligne neoplazme
- Prijava zarazne bolesti
- Onko+ poruka
- Hrvatska onkološka baza podataka
- Slobodna komunikacija između liječnika.
- Preporuka bolovanja za roditelje bolesnog djeteta
- Udaljena konzultacija specijalista
- Registar i repozitorij dokumenata
- Skraćeni Pompidou obrazac
- Registar cijepljenja
- Kontakt podaci osoba
Kratice
HL7 – Health Level Seven International
FHIR – Fast Healthcare Interoperability Resources
IHE – Integrating the Healthcare Enterprise